wtorek, 23 lipca 2013

Jak inwestować w srebro

Formy inwestowania w srebro i złoto są do siebie bardzo zbliżone. Rynek oferuje srebrne sztabki, monety bulionowe i certyfikaty srebra. W srebro można inwestować przy użyciu instrumentów pochodnych, funduszy ETF czy też funduszy inwestycyjnych i powierniczych[1].

Srebro określa się jako metal szlachetny przemysłowy. Z jednej strony jego właściwości chemiczne są zbliżone do metali szlachetnych (złota, platynowców) a z drugiej strony posiada szerokie zastosowanie przemysłowe, więc srebro można umieścić pomiędzy złotem a miedzią (metalem przemysłowym). Z tego też powodu inwestycje w srebro można rozpatrywać jako długoterminową lokatę lub zakup spekulacyjny z chęcią odsprzedaży w przemyśle, gdy na rynku wystąpi niedobór kruszcu[2].
Srebrne monety bulionowe stanowią najpopularniejszy środek lokowania kapitału z spośród inwestycji w srebro. Najpopularniejszymi monetami są: Liść Kanadyjski, Amerykański Orzeł oraz Wiedeńscy Filharmonicy. Jednymi z najbardziej znanych producentów bijących srebrne monety są mennice: Bayrisches Hauptmünzamt, Leipziger Edelmetall Verarbeitung, Münze Österreich, Perth Mint, Royal Canadian Mint, Shanghai Mint, The Royal Mint, West Point Mint[3].
Porównując ceny srebrnych monet w Mennicy Wrocławskiej można zauważyć, że najmniej opłacalną inwestycją stanowi zakup srebrnych monet Koala o wadze jednostkowej 1/10 uncji w cenie 43 złote za sztukę. W przeciwieństwie do złota bicie srebrnych monet o tak niewielkiej wadze jest nieopłacalne. Najkorzystniejszą inwestycję stanowi zakup kompletu Wiedeńskich Filharmoników (100 szt.) w cenie za komplet 9442,78 złotych. Mimo to ceny srebrnych monet i sztabek na dzień 24 kwietnia 2013 roku są wyższe od ceny rynkowej o ok. 1/3. Jeśli porównać obecne ceny w Mennicy do średniej ceny rynkowej za I kwartał 2013 roku (94,51 zł za uncję), to inwestycje w srebrne wyroby wypadają znacznie korzystniej – komplet Wiedeńskich Filharmoników droższy o ok. 0,6% a Amerykański Orzeł i Kanadyjski Liść Klonowy o ok. 2% od cen rynkowych[4].

Wykres. Cena rynkowa srebra oraz srebrnych wyrobów (w przeliczeniu do 1 uncji)
Źródło: Obliczenia własne na podstawie: mennicawroclawska.pl.

Przydatną miarą do określenia wysokości ceny srebra jest stosunek ceny złota do srebra (gold – silver ratio), który informuje ile uncji srebra kosztuje 1 uncja złota. Początkowo relacja ta wynosiła 15-20 uncji srebra, ale w XX wieku zaczęła gwałtowanie rosnąć. Wzrost ten był wywołany przez odejście od standardu złota i manipulacje kursem walutowym przez państwa. Obecnie 1 uncja złota wyceniana jest na ok. 60 uncji srebra, co na tle historycznym stanowi bardzo wysoki wynik. O ile na złocie nie ma bańki spekulacyjnej (również na srebrze), to można stwierdzić, że srebro jest obecnie mocno niedowartościowane, czym można kierować się podejmując decyzje inwestycyjne[5].

Wykres. Stosunek cen złoto – srebro w latach 1850 – 2012 (ceny na koniec roku)
Źródło: Obliczenia własne na podstawie: stooq.pl.




[1] J. Mazurek, Inwestycje w srebro, bankier.pl, www.bankier.pl/wiadomosc/Inwestycje-w-srebro-2244553.html, 24.04.2013.
[2] K. Kolany, Czy warto inwestować w srebro? (cz. 1), bankier.pl, www.bankier.pl/wiadomosc/Czy-warto-inwestowac-w-srebro-cz-1-2175353.html, 24.04.2013.
[3] Srebrne monety, mennicawroclawska.pl, http://www.mennicawroclawska.pl/pol_m_SREBRO_Srebrne-Monety-122.html, 24.04.2013.
[4] Obliczenia własne na podstawie: Srebrne monety, mennicawroclawska.pl, http://www.mennicawroclawska.pl/pol_m_SREBRO_Srebrne-Monety-122.html, 24.04.2013. oraz Dane historyczne: Silver (ozt) / Polish Zloty 1:1 (XAGPLN), stooq.pl, www.stooq.pl/q/d/?s=xagpln, 24.04.2013.
[5] K. Kolany, Czy warto inwestować w srebro? (cz. 2), bankier.pl, www.bankier.pl/wiadomosc/Czy-warto-inwestowac-w-srebro-cz-2-2175998.html, 24.04.2013.

0 komentarze:

Prześlij komentarz