wtorek, 23 lipca 2013

Zastosowanie srebra

Srebro spośród wszystkich metali posiada najjaśniejszą barwę, najwyższe przewodnictwo elektryczne i cieplne, najlepszy współczynnik odbicia światła a halogenki srebra wykazują bardzo pożądane cechy światłoczułe[1]. Te właściwości sprawiły, że zastosowanie srebra stało się powszechne w przemyśle, który zużywa ok. 47% światowego zapotrzebowania na ten kruszec. Ze srebra produkowane są baterie, elementy elektryczne, np. przewody, przełączniki, kondensatory, a właściwości katalityczne wykorzystuje się przy produkcji katalizatorów. Przemysł motoryzacyjny zużywa 36 mln uncji srebra rocznie do produkcji elektryki samochodowej. Ponadto zastosowanie srebra jest niemal konieczne przy produkcji luster, łożysk, w medycynie, nanotechnologii i innych dziedzinach. Branża jubilerska pochłania 15% zapotrzebowania na srebro a fotograficzna 6%. 5% światowego popytu przeznacza się na wytwarzanie zastaw stołowych, np. srebrnych sztućców. W 2011 roku popyt inwestycyjny stanowił ponad ¼ światowego zapotrzebowania na srebro. 16% zostało zrealizowane m. in. przez inwestycje w fundusze ETF a 11% na zakupy złotych monet i medali[2].

Wykres. Struktura sektorowa popytu na srebro w 2011 roku
Źródło: Opracowanie własne na podstawie: The Silver Institute.




[1] U.S. Geological Survey, Silver
http://minerals.usgs.gov/minerals/pubs/commodity/silver/, 18.04.2013.
[2] The Silver Institute, World Silver Survey 2012 A Summary, www.silverinstitute.org/site/wp-content/uploads/2012/07/wss12sum.pdf, 18.04.2013.

1 komentarz:

  1. Wojtek Kalski17 maja 2019 09:51

    Mi najbardziej podoba się to, że srebro było jest i pewnie będzie cały czas stosowane w mennicach celem wybijania monet. Mam u siebie kilka takich okazów srebrnych z https://www.skarbnicanarodowa.pl/ i za każdym razem gdy mam coś nowego to mogę go oglądać godzinami.

    OdpowiedzUsuń