wtorek, 23 lipca 2013

Prognoza złota

Analiza ceny złota z wykorzystaniem 40-okresowej średniej kroczącej prostej (przedział czasowy miesięczny) wskazuje, że rynek złota od początku 2002 roku znajduje się w hossie. Mimo to od szczytu z jesieni 2011 roku wartość złota maleje, a obserwatorzy rynku zastanawiają się czy jest to początek bessy czy może tylko korekta.



Wykres. Hossa na rynku złota (w USD za 1 uncję, cena zamknięcia, koniec msc-a )
Źródło: Opracowanie własne na podstawie: Stooq.pl.

Prognoza złota na lata 2013 – 2014 opracowana przez jedne z największych instytucji finansowych na świecie staje się coraz mniej atrakcyjna porównując do lat ubiegłych. Wszystkie banki zgodnie obcięły prognozy na nadchodzące lata i wskazują raczej na stabilizację wartości kruszcu. Na 2013 rok prognozowana średnia cena wynosi 1500 – 1550 dolarów za uncję. Z kolei w 2014 roku prognozy są bardziej rozbieżne i mieszczą się w widełkach 1350 dolarów za uncję (Goldman Sachs) oraz 1600 dolarów za uncję (HSBC).
HSBC 27 kwietnia 2013 roku obniżył swoje prognozy dla złota z 1700 dolarów za uncję do 1542 dolarów, a dla 2014 roku z 1720 dolarów do 1600 dolarów za uncję. Powodem cięcia prognoz było załamanie na rynku złota przez które zaufanie inwestorów do tego metalu zostało nadwyrężone, a jego odbudowa może potrwać wiele miesięcy. Bank jednak oczekuje stabilizacji cen i zakłada, że niższa wartość złota przyciągnie większą liczbę kupujących szczególnie z rynku chińskiego i hinduskiego[1].
Prognoza złota Goldman Sachs  z 10 kwietnia 2013 roku wydana przed załamaniem cen, podtrzymuję rekomendację krótkiej sprzedaży na złocie. Średnie roczne ceny dla złota w 2013 roku Goldman Sachs obniżył do 1545 dolarów za uncję z 1610 dolarów, a dla 2014 roku do 1350 dolarów z 1490 dolarów za uncję[2].
Morgan Stanley obniżył prognozy o 16%, do 1487 dolarów za uncję w 2013 roku, a w kolejnym o 15% do 1563 dolarów za uncję. Według analityków Morgan Stanley paniczna wyprzedaż na rynku metali szlachetnych została wywołana przez strach, przez co wielu inwestorów zrezygnowało z inwestycji w szlachetne kruszce.[3]
Prognoza złota BNP Paribas obcięła prognozy dla 2013 i 2014 roku o 5% odpowiednio na 1580 dolarów i 1520 dolarów za uncję. Analitycy BNP Paribas twierdzą, że zastrzyk płynności osłabi dolara, co zwiększy atrakcyjność inwestycji w złoto. Słabszy dolar będzie sprzyjał dywersyfikacji rezerw przez Banki Centralne, co miało już miejsce w 2012 roku, kiedy to skupu złota dokonywały banki Brazylii, Filipin i Rosji. Według analityków BNP kontynuacja niskiej inflacji i niskich stóp procentowych również powinny pomagać wzrostowi cen złota[4].
Kolejnym bankiem, który obniżył prognozy dla cen złota jest Barclays Bank. Dla 2013 roku prognozowane ceny zostały obcięte z 1647 dolarów za uncję do 1483 dolarów, a w 2014 roku z 1600 dolarów za uncję do 1450 dolarów. Analitycy Barclays Bank są zdania, że złoto i srebro ponoszą ciężar ostatniej wyprzedaży. Z kolei metale z grupy platynowych najlepiej znoszą porażkę na rynku. Według Barclays długoterminowe zagrożenie inflacją będzie wspierać ceny złota[5].
Deutsche Bank przewiduje ceny w 2013 roku na poziomie 1533 dolary za uncję (obniżka o 6% z 1637 dolarów), a w 2014 roku na poziomie 1500 dolarów (obniżka o 17%). Prognozy dla 2015 roku Deutsche Bank obniżył aż o 25% do 1450 dolarów za uncję. Analitycy dokonali korekty prognoz na podstawie załamania na rynku metali szlachetnych w połowie kwietnia 2013 roku i zaktualizowanych informacji dotyczących dolara[6].

Wykres. Prognozy cen złota 2013 – 2014 (w dolarach za uncję)
Źródło: Opracowanie własne.

Spadek cen złota w połowie kwietnia 2013 roku został bardzo pozytywnie odebrany przez polskich inwestorów. Zakupy tego kruszcu porównując do marca 2013 wzrosły o kilkadziesiąt procent. Oznacza to, że Polacy nie reagują panicznie na obniżki cen złota, a wykorzystują je do powiększania inwestycji. Mimo że prognozy cen złota na najbliższe lata nie budzą zachwytu, polscy inwestorzy traktują złoto bardziej jako zabezpieczenie kapitału w dłuższym terminie niż intratną inwestycję[7]. Podobnym entuzjazmem po załamaniu cen żółtego kruszcu wykazali się chińscy inwestorzy, którzy od połowy kwietnia 2013 roku do początku maja 2013 roku zakupili ok. 300 ton złota[8].
Odmienną opinię na temat przyszłości złota przedstawia miliarder Warren Buffet prezes spółki Berkshire Hathaway. Buffet przyznaje, że nie kupiłby złota nawet w cenie 800 dolarów za uncję[9]. Twierdzi, że inwestycja w złoto jest nieopłacalna, ponieważ po stu latach złoto wciąż będzie tym samym złotem zakupionym wcześniej, które nie wyprodukuje w tym czasie żadnej dodatkowej wartości dla inwestora. Z kolei alternatywna inwestycja w ziemię rolną według Warrena Buffetta będzie co roku przynosić inwestorowi zyski w postaci wyprodukowanej żywności, a z postępem technologii ziemia ta będzie coraz bardziej efektywnie wykorzystywana, co przyczyni się do maksymalizacji zysków[10].
Prognozując ceny złota należy również zwrócić uwagę na kształtowanie się popytu i podaży. O ile podaż złota zależy w głównej mierze od produkcji górniczej, która utrzymuje się na względnie stałym poziomie, o tyle prognozowanie przyszłego popytu może okazać się kłopotliwe.
Według World Gold Council popyt na złoto prawdopodobnie wzrośnie, jeśli świat podąży w kierunku multi-walutowego systemu rezerw, który byłby odpowiedzią na niepewność w stosunku do euro i dolara, czyli głównych walut rezerwowych utrzymywanych przez kraje na świecie.
W multi-walutowym systemie rezerw miałaby się również znaleźć chińska waluta RMB. Chiny pragną zwiększyć swój wpływ na finanse międzynarodowe i można przypuszczać, że renminbi będzie stopniowo zyskiwać status waluty globalnej. Chiny już luzują ograniczenia w używaniu RMB w transakcjach i inwestycjach zagranicznych, ale jest mało prawdopodobne, że renminbi będzie stanowić bezpośrednie zagrożenie dla dolara. Raport OMFIF (Official Monetary and Financial Institutions Forum)  opisuje 4 różne scenariusze rozwoju gospodarczego na świecie dla pięciu lat w okresie 2013-2018. Badania w raporcie stwierdzają, że wszystkie scenariusze prowadzą do powstania systemu multi-walutowego w którym znaczącą rolę może odgrywać złoto[11].

Scenariusz I: Poprawa
Scenariusz zakłada, że polityka luzowania ilościowego (ang. quantitve easing) stosowana przez FED przyniesie korzyści dla gospodarki Stanów Zjednoczonych. Ponadto zakłada, że amerykańscy politycy osiągnął porozumienie w sprawie reformy podatkowej i finansów sektora publicznego, co przełoży się na wzrost produkcji. Strefa Euro utrzyma się razem, czego efektem będzie wzmocnienie europejskiej waluty. Chiński model gospodarczy przekształci się z inwestycyjno-eksportowego na bardziej stabilny, a nieco wolniejsze tempo wzrostu będzie oparte na popycie wewnętrznym.


Tabela. Scenariusz I: Poprawa
Sytuacja makroekonomiczna
Wpływ walut
Wpływ na złoto
Stany Zjednoczone przezwyciężą klif fiskalny, a Fed wprowadzi dalsze QE. Gospodarka Stanów Zjednoczonych odnotuje przynajmniej 2,5% wzrost.
Początkowa słabość dolara wynikająca z polityki FEDu zostanie wzmocniona przez rozwijającą się gospodarkę Stanów Zjednoczonych.
Zasadniczo neutralny; słaby dolar pozytywnie wpłynie na cenę złota, z kolei jego umocnienie sprawi, że atrakcyjność złota zmaleje.
Strefa Euro rozwiąże swoje problemy i przetrwa w stanie nienaruszonym.
Euro wzmocni się, jeśli Unia Europejska przezwycięży kryzys.
Spadnie znaczenie złota jako „bezpiecznej przystani” dla kapitału.
Chiny odnotują tempo wzrostu na poziomie 5-7%.
Pomysł internacjonalizacji waluty chińskiej (RMB) pozostanie otwarty.
Chiny będą nadal skupywać złoto, a Banki Centralne rynków wschodzących będą dokonywać okazjonalnych zakupów złota w celu dywersyfikacji rezerw.
Źródło: Opracowanie własne na podstawie: OMFIF.

Scenariusz II: Obawy I
Scenariusz zakłada, że w Stanach Zjednoczonych Fed wstrzyma realizację przyjętej polityki pieniężnej, więc wszelkie korzyści wynikające z niej zostaną odłożone w czasie. W strefie Euro nasili się kryzys w jednym bądź dwóch krajach. Chiny podejmą się próby stymulacji popytu krajowego, a z powodu spowolnienia w gospodarce globalnej eksport Chin podobnie jak chińskie inwestycje - zmaleje.

Tabela. Scenariusz II: Obawy I
Sytuacja makroekonomiczna
Wpływ walut
Wpływ na złoto
Tempo wzrostu w Stanach Zjednoczonych wyniesie ok. 2%.
Dolar umocni się głównie z powodu słabnącego Euro.
Pozytywny; niepewność na rynkach sprawi, że złoto stanie się bezpiecznym środkiem lokowania kapitału.
W Unii Europejskiej nasili się kryzys.
Euro gwałtownie straci na wartości.
Wzrośnie atrakcyjność złota jako środka dywersyfikacji i zabezpieczenia na wypadek wyjścia z Euro.
Chiny będą się starać stymulować krajowy popyt.
Oddzielnie renminbi od dolara.
Chiny będą kontynuować zakupy złota.
Źródło: Opracowanie własne na podstawie: OMFIF.

Scenariusz III: Obawy II
Założenia scenariusza są podobne do scenariusza II jednak zawierają jedną istotną różnicę. Władze chińskie nie rozpoznają słabych cech swojej gospodarki i/lub środki stymulacyjne nie przyniosą zamierzonego efektu. W konsekwencji zmaleje nie tylko wzrost produkcji, ale możliwa będzie również recesja w Chinach. Pekin założy, że dolar będzie się umacniać, więc zamierzy osłabić renminbi, aby zwiększyć konkurencyjność chińskiego eksportu. Oparcie strategii wzrostu na eksporcie skłoni władze chińskie do utrzymania kursu wymiany na jak najniższym poziomie.

Tabela. Scenariusz III: Obawy II
Sytuacja makroekonomiczna
Wpływ walut
Wpływ na złoto
Tempo wzrostu w Stanach Zjednoczonych wyniesie ok. 2%.
Dolar umocni się głównie z powodu słabnącego Euro.
Pozytywny; niepewność na rynkach sprawi, że złoto stanie się bezpiecznym środkiem lokowania kapitału.
W Unii Europejskiej nasili się kryzys.
Euro gwałtownie straci na wartości.
Wzrośnie atrakcyjność złota jako środka dywersyfikacji i zabezpieczenia na wypadek wyjścia z Euro.
Chiny będą się zmagać z recesją, a PKB skurczy się w co najmniej dwóch kolejnych kwartałach.
Oddzielnie renminbi od dolara. Władze chińskie będą próbować zaniżyć wartość RMB.
Prywatny sektor w Chinach będzie kupować więcej złota by chronić się przed spadkiem wartości nabywczej RMB.
Źródło: Opracowanie własne na podstawie: OMFIF.

Scenariusz IV: Kryzys
Scenariusz zakłada, że wzrost gospodarczy na świecie gwałtownie spadnie począwszy od 2013 roku. Przywrócenie równowagi fiskalnej w Stanach Zjednoczonych będzie utrudnione, stan finansów publicznych ulegnie pogorszeniu, a produkcja ostro spadnie. W Unii Europejskiej wzmocni się impas pomiędzy wierzycielami a dłużnikami, wiele krajów pogrąży się w recesji, a liczne kraje odejdą od wspólnej waluty na rzecz walut krajowych. Niski popyt na świecie doprowadzi Chiny do recesji.

Tabela. Scenariusz IV: Kryzys
Sytuacja makroekonomiczna
Wpływ walut
Wpływ na złoto
Gospodarka Stanów Zjednoczonych wpadnie w recesję z powodu zacieśniania polityki fiskalnej. Finanse publiczne pozostaną słabe podobnie jak popyt krajowy.
Dolar umocni się, ponieważ będzie najmniej „nieatrakcyjną” walutą.
Neutralny; początkowo mocny dolar nie będzie sprzyjał zakupom złota, jednak słabość amerykańskiej gospodarki wpłynie na wzrost atrakcyjności złota.
Strefa Euro rozpadnie się. Wiele krajów europejskich pogrąży się w recesji.
Euro gwałtownie straci wartość. Nowa waluta niemieckiego bloku zyska na wartości, ale reszta walut europejskich osłabnie.
Pozytywny; wzrośnie skup złota przez Banki Centralne, w celu dywersyfikacji rezerw oraz przez inwestorów rozczarowanych sytuacją w strefie Euro. Po rozpadzie Euro Niemcy mogą być skłonne do odsprzedaży złota Chinom.
Chiny będą się zmagać z recesją, a PKB skurczy się w co najmniej dwóch kolejnych kwartałach.
Oddzielnie renminbi od dolara. Władze chińskie będą próbować zaniżyć wartość RMB.
Chiny będą nadal skupywać złoto, a Banki Centralne rynków wschodzących będą dokonywać okazjonalnych zakupów w celu powiększenia rezerw.
Źródło: Opracowanie własne na podstawie: OMFIF.

Spośród największych gospodarek na świecie, amerykańska będzie najbardziej odporna na kryzys.  Mimo że Stany Zjednoczone będą borykać się z różnymi problemami – zwłaszcza po stronie fiskalnej – pozostaną najlepiej radzącym sobie krajem. Większość scenariuszy wypada pozytywnie dla waluty amerykańskiej. Jeśli dolar pozostanie silny, to inne kraje nie będą miały powodów do zaniżania wartości własnych walut. Choć wysoka wartość dolara nie stanowi sygnału do zakupu złota, to niepewność do strefy Euro i gospodarki światowej powinna zwiększyć atrakcyjność złota jako „bezpiecznej przystani’ dla kapitału[12].




[1] Shrutee Sarkar, HSBC cuts gold, silver price forecasts for 2013, 2014, Reuters, 27.04.2013, http://in.reuters.com/article/2013/04/26/research-gold-hsbc-forecast-idINDEE93P0CW20130426, 12.05.2013.
[2] Glenys Sim, Goldman Cuts Gold Price Forecast Through 2014 as Cycle Turns, Bloomberg, 10.04.2013, www.bloomberg.com/news/2013-04-10/goldman-lowers-gold-price-forecast-through-2014-as-cycle-turns.html, 12.05.2013.
[3] Morgan Stanley lowered the price of gold in the next two years forecast, The Stock Market Watch, 17.04.2013, www.thestockmarketwatch.co/morgan-stanley-lowered-the-price-of-gold-in-the-next-two-years-forecast.html, 12.05.2013.
[4] Francesca Freeman, BNP Paribas Cuts Gold Outlook, But Sees $1,600/oz Retaken in 6 Months, 10.05.2013,  www.foxbusiness.com/news/2013/05/10/bnp-paribas-cuts-gold-outlook-but-sees-1600oz-retaken-in-6-months/, 12.05.2013.
[5] Barclays cuts 2013, 2014 gold price forecasts, The Economic Times, 19.04.2013, http://articles.economictimes.indiatimes.com/2013-04-19/news/38674232_1_barclays-capital-u-s-gold-gold-and-silver, 12.05.2013.
[6] Deutsche Bank cuts 2013 outlook for gold prices, The Economic Times, 10.05.2013, http://articles.economictimes.indiatimes.com/2013-05-10/news/39169047_1_gold-prices-outlook-sharp-price-correction, 12.05.2013.
[7]Marek Chądzyński, Ceny złota: Polacy kupują złoto, bo tanio, Dziennik Gazeta Prawna, 8.05.2013,http://forsal.pl/artykuly/702577,ceny_zlota_polacy_kupuja_zloto_bo_tanio.html, 13.05.2013.
[8] http://forsal.pl/artykuly/702994,chinski_apetyt_na_zloto_boom_na_sztabki_w_panstwie_srodka.html
[9] Margaret Collins, Warren Buffett Says He’s Not a Buyer of Gold After Price, Bloomberg, 5.05.2013, Slump,www.bloomberg.com/news/2013-05-05/warren-buffett-says-he-s-not-a-buyer-of-gold-after-price-slump.html, 13.05.2013.
[10] Steve Denning, Why Warren Buffett Won't Invest In Gold, Forbes, 9.05.2012, www.forbes.com/sites/stevedenning/2012/05/09/why-warren-buffett-wont-invest-in-gold/, 13.05.2013.
[11] World Gold Council, Gold, the renminbi and the multi-currency reserve system, www.gold.org/government_affairs/research/, 13.05.2013.
[12] Gold, the renminbi and themulti-currency reserve system, Official Monetary and Financial Institutions Forum, January 2013, www.omfif.org/downloads/Gold,%20the%20renminbi%20and%20the%20multi-currency%20reserve%20system.pdf, s. 28-31, 13.05.0213.

3 komentarze:

  1. Oprócz złota interesuje mnie również węglik spiekany. Czy coś wiadomo na jego temat???

    OdpowiedzUsuń
  2. Cena złota stale rośnie, ale srebro też dobrze stoi. Ja sobie myślę aby kupić takie srebrne monety https://mennica-krakowska.pl/12-srebrne-monety właśnie w celach inwestycyjnych

    OdpowiedzUsuń